Pühapäev, 14 Aprill 2013 21:42

Phottix Aster raadiopäästikud. Ülevaade

Rate this item
(0 votes)

aster_image

Kuu aega tagasi minu kätte sattusid välkude raadiopäästikud Phottix Aster. Komplektis oli üks saatja ning kaks vastuvõtjat. Töösagedus on 433 MHz, ning tootja info järgi peaksid töötama distantsil kuni 10 m. Välgupäästikud töötavad nii kaameraväkudega kui ka erinevate stuudiovälkudega. Lühem säriaeg, mille garanteerib tootja on 1/200 sekundit. Süsteemil on neli sagedust ehk kanalit. Kõik vastuvõtjad võivad töötada ühe kanaliga, samuti võib neid kasutada gruppidena. Saatjalt saab valida, millise kanaliga väke tahad kasutada. Saatjal on ka väga kasulik funktsioon "fire all", mille valides raadiosignaal tuleb kõikidel kanalitel, ning töötavad kõik välgud üheaegselt.  image2

imagePäästikud on üsna kompaktsed, ei võta palju ruumi fotokotis, ning saatja on pildistamisel kaameral peaaegu märkamatu.  Vastuvõtjad on lameda korpusega, kuid suured välgud ei püsi nendel iseseisvalt püsti, süsteem vajab kinnitamist.

 

Vastuvõtja allpool on standartne kinnituskeere 1/4" (sama mis fotokaameral statiivi kinnitamiseks), ning patareiruumi kaas. Toiteelemendiks on 3V CR2 patarei. See on küll hea seade kompaktsuse mõttes, kuid kasutaja jaoks oliks parem lahendus kasutada AA või AAA patareid või akud.

image3

image4Vastuvõtjad võivad sünkroniseeruda mitte ainult raadio teel, kuid ka "välgupüüdja" kaudu, mis on vastuvõtjasse sisseehitatud. W asend on raadio teel, L - valgusimpullsi kaudu.
Välgupäästikud edastavad signaali ainult välgu keskkontaktile, seega ei edasta TTL informatsiooni kaamerast välguni. Phottix Aster on väga lihtsad seadmed, kui suurel määral laiendavad fotograafi võimaluste diapasooni. Erinevalt infrapuna sünkroseadest saatja ning vastuvõtja ei pea olema nähtavad omavahel. Erinevalt infrapuna sünkroniseerimisest, välgud (saatja ja vastuvõtjad) ei pea olema omavahel visuaalsel kontaktil. Neid võb paigutada näiteks selja taga või mingisuguse takistuse taga.

image6

Raadiosaatja pealüllitil on kolm režiimi: ON - sisselülitatud, OFF - väljalülitatud, ALL - sisselülitatud ning edastab signaali kõikidel kanalitel, s.t. töötavad kõik välgud sõltumata kanalist, mis on vatuvõtjal määratud. See on üsna mugav, sest välke võib grupeerida valitud kanalite järgi, et saavutada paindliku süsteemi, valguse modeleerimiseks. Saatja miinuseks on kaameraga kinnituse puudumine, seega ei ole välistatud saatja libisemine kaameralt või juhuslik kontakti kaotamine.

 

 

image7imageKomplektis oleva kaabli abil PC pesa kaudu saatjat võib ühendada kaamera sünkropesaga, seega võib vabastada kaamera Hot Shoe pesa, ning sellele võib paigutada kaameravälku, mis töötab kaameraga TTL režiimis.
Komplektis on ka lisakaablid ja üleminekud vastuvõtjate ühendamiseks stuudiovälkudega.  imageVastuvõtjad ei kaalu palju, neid võib rippuma panna isegi ühenduskaablil.

imageimageVastuvõtjate statiivile ning välgu vastuvõtjale kinnitamise konstruktsioon üsna kindel, talub kogu süsteemi ülekandmist koos statiiviga, vibratsioone ning võimaldab paigutamist vastuvõtjat välguga horisontaalselt.

Nüüd kõige tähtsam osa. Ühe kuu kasutamise aja jooksul nii stuudios kui ka väljas pildistamisel, raadiopäästikud näitasid ennast selliselt: umbes 10-15% kaadritest said rikutud saatja mittetöötamise, või raadiosignaali hilinemise tõttu. Viimane pildistamine: kaadreid tehtud 139, nendest 14 korda saatja ei andnud signaali, 4 korda signaal hilines ning süsteem ei võimaldanud pildistada garanteeritu sünkroajaga. Mitme vastuvõtjate kasutamise puhul vahel ei hakka tööle üks neist. Sellisel juhul kaadrit võib ka pidada rikkunuks, sõltuvalt valgusskeemi keerukusest.
Veel väikestest miinustest: lülitid kerkivad seadmete korpusest üsna kõrgele, seega võib juhuslikult neid sisse või väljalülitada, või vahetada kanaleid, paigutades fotokotti vms.

Siin on toodud testifotod, mis said tehtud kasutatde erinevaid sünkroniseerimise viise:

Testimisel kasutasin fotokaamerat Canon EOS 1DMarkIIN, välgu Bowens Esprit Gemini softbox-iga. Ava suurus - F/8. Esimene test oli tehtud välgu sünkroniseerimisel kaameraga sünkrokaabli abil, teine - sünkroniseerides valgusimpullsi kaude, kasutades stuudiovägus oleva välgupüüdjat ning kaameral oleva  Speedlite 550EX kompaktvälgu, ning kolmas test - Phottix Aster raadiopäästikutega. Phottixi kasutamisel fotostuudios, säriaegadel kiirem kui 1/160 on märgatav pimendav osa kaadri allpool. Tootja avaldab kiirema sünkroajana välguga 1/200 sekundit, kuid reaalselt sellisel säriajal on pimendus kõikidel kaadritel. Kui pildistada säriajaga 1/100 või 1/125 siis tulemus on rahuldav.

Allpool toodud indeksfotol on näha, kuidas töötavad raadiopäästikud, toodete pildistamisel. Kõik fotod on tehtud säriajal 1/200. image

Järeldus: Antud raadiopäästikud sobivad mittenõudlikule harrastajale, kes ei esita kõrgeid nõudmisi edukate fotode arvule, mis saavad tehtud nende raadiopäästikute abil või kellel on võimalus pildistada süžee üle, juhul kui seade anna vajaliku tulemust esimesel korral. Peale selle, kui komplektis on kaks vastuvõtjat, siis stuudios pildistamisel võib kasutada mõlemat ühel kanalil - siis rikutud kaadrite arv väheneb. Vaatamata seadmete miinustele, arvan et 50 Eur-i komplekti eest, tulemus on üsna oodatav ja õiglane.

Read 13727 times Last modified on Pühapäev, 14 Aprill 2013 21:49
Back to top
Back to top